Bilim ve İnsan Vakfı koordinatörlüğünde yürütülen “Toplumsal Medya Gönüllülüğüne Gençlerin Dâhil Edilmesi” başlıklı Erasmus+ projesinin “Toplum, Gönüllülük ve Gençlik Semineri” 4 Aralık 2021 Cumartesi günü saat 10:00-13:00 arasında Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirildi.

 

130 yerel ve 48 yabancı kayıtlı katılımcının yer aldığı seminerimiz; Bilim ve İnsan Vakfı Başkanı Av. Turan KIRATLI‘nın açılış konuşması ile başladı. Gönüllülüğün insanlık için iyilik yolunda yapılan bir dizi faaliyet olduğunu ve peygamberden başlayan gönüllülük hizmetinin geleneğimizde de çok güçlü biçimde temsil edildiğini belirten Sn. KIRATLI, Osmanlı’dan günümüze sivil toplum kuruluşlarının önemine değinip daha kuvvetli bir şekilde gönüllülük faaliyetlerine devam etmemiz gerektiği hususunun altını çizdi.

 

Projemizin başlangıcından bu yana desteklerini hep hissettiren Türkiye Ulusal Ajansı Gençlik Hareketlilik Koordinatörü Dr. Kemal BAŞÇI hibe veren kuruluş olarak Türkiye Ulusal Ajansı hakkında bilgiler vererek Erasmus+ projelerinden yararlanan gençlerin sayılarından bahsetti. Seminere katılan gençleri KA1 ve KA2 projelerini yapabilmeleri hususunda yüreklendirerek gençlik değişimleri ve Avrupa gönüllülük hizmeti hakkında kısa bilgiler sundu.

 

Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa DEMİRYÜREK Üsküdar’da bulunan STK ve vakıfların büyüklüğünden ve hem yerel hem de ulusal çapta sağlamış oldukları katkılardan bahsederek ilçedeki gençlerin birçok olanağa erişmesinde doğru yardımcılar ve yönlendiriciler olarak sivil toplum örgütlenin potansiyeline ve önemine dikkat çekti.

 

Ülkemizin farklı şehirlerindeki 156 önemli kurum tarafından kurulmuş ve çatı organizasyon olan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Başkanı Av. Hamza AKBULUT gençler için yapılacak olan yatırımın bizim geleceğimiz için en önemli yatırım olduğundan bahsederek, Türkiye Ulusal Ajansı ve İstanbul Kalkınma Ajansı hibelerinin gençler için olan fırsatlarından bahsetti.

 

Tarih gönüllülerin olumlu çabaları ile şekillendi diyen Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete YAPICI gönüllülüğün ana temasında paylaşımın olduğundan bahsetti ve yarınlara umut olmak için gönülülüğe devam edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Bir araya gelindiğinde gönüllülük çalışmalarının değerli olduğunu ve toplumsal faydanın elde edileceğini belirten İstanbul Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Gönüllülük Akademisi kurucusu  Doç. Dr. Murat ŞENTÜRK Türkiye toplumu için gönüllülüğün çok dillendirilmese bile hemen hemen herkesin ailesi ve akrabaları dışında yaptığı bir dizi günlük faaliyetin gönüllülük esasıyla olduğunu ve toplumsal alanda bunların yapıldığını belirtti.

 

Umuda çizilen yolculuğun hikayesi kapsamında Yarını Aydınlat Derneği Başkanı Volkan USANMAZ gençlere yönelik yürütülen çalışmalar için Anadolu’da köy okullarındaki çocuklara nasıl destek olduklarını ve sosyal medya destekli gönüllülük ağını nasıl etkin kullandıklarını anlattı.

 

Gerçekleştirdiği onlarca proje ile gönüllülük ve hayatboyu öğrenme denildiğinde Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden olan; dezavantajlı gençlerin hayata aktif katılımlarına katkıda bulunmak için iş başı eğitimden topluma hizmet uygulamalarına kadar çok geniş bir perspektifte katkı sunan Yaşam Boyu Eğitim Derneği Başkanı Av. Ali ULUSOY şimdi İstanbul’da olmak vardı sözü ile konuşmasına başlayarak bu güzel şehirde gençlerin mutlaka öncü olacakları birşeyler olduğunu, dezavantajlı gençler ve onların ailelerinin de gönüllülük faaliyetlerine aktif katılımının sağlanması gerektiğini belirtti. Yaşantımızdaki faaliyetleri proje bazlı düşünüp bu alışkanlıkla toplumun diğer bireylerine ne katkıda bulunduğumuzun muhasebesini yapmamız gerektiğini belirtti.

 

24 ay süresiyle Temmuz 2019’da başlayan ve COVID19 süreci ile toplamda 30 ay süren KA2 projemizde gerçekleştirmiş olduğumuz proje faaliyetlerinin detayları Proje Koordinatörü Zeynel Abidin TOKUOĞLU tarafından sunuldu.

 

Projenin ortakları tarafından geliştirilmiş olan dijital öğrenme platformlarının tanıtım gösterisi Viyana Eğitim ve Gönüllülük Derneği Başkan Yardımcısı Yolanda OYUELA tarafından yapıldı.

 

Seminerin sonunda Gönüllü Gençlik eğitimini başarıyla tamamlamış olan gençlerimiz adına iki gönüllü gencimize sertifikaları verildi.

 

Dünya Gönüllüler Günü ile aynı tarihlerde gerçekleştirilmiş olan seminere katılım sağlayan davetli misafirlerimize, konuşmacılarımıza, gönüllülük faaliyeti yürüten STK temsilcilerine, gençlik çalışanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Katılım sağlayan kurumlar:

 

Katılım sağlayan gençlerin öğrenim gördüğü üniversiteler:

 

Proje faaliyetleri sunumu

Proje dijital platformlarının sunumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir